K najrozšírenejším škodcom patria:


Šváb obyčajný(veľkosť 20-27mm je hnedočiernej lesklej farby)
Rus domový(veľkosť 10-15mm má špinavo žltú až svetlohnedú farbu)
Ploštica posteľná(veľkosť 4-8mm, ploché, oválne telo hrdzavo-hnedej farby)
Mravec faraónsky
Moľa obilná, Moľa šatová
Komár dotieravý, Komár útočný, Komár jarný, Komár hôrny
Mucha domáca, Bodavka maštaľná, Mäsiarka obyčajná.

Šváb obyčajný - Blatta orientalis


Deratizácia, Dezinsekcia, Dezinfekcia, DDD
Šváby patria medzi najrozšírenejších škodcov v ľudských obydliach na celom svete. Vyskytujú sa v potravinárskych prevádzkach, obchodoch, reštauráciách, hoteloch, nemocniciach, obytných domoch atď.
Požierajú cukor, med, čokoládu, pečivo, chlieb, tuky, mäso, údeniny, kožušiny, ovocie... Ukrývajú sa na tmavých miestach. Aktívne sú v noci.
Prenášajú choroboplodné zárodky na povrchu tela alebo vylučovanými výkalmi ako aj kontaminovaním potravín plesňami. Šíria nepríjemný zápach.
Šváby vyvolávajú alergie dýchacích orgánov človeka. Vo výkaloch sa nachádzajú karcinogénne látky.
Má veľkosť 20 -27 mm. Farba hnedočierna lesklá. Vyhľadáva pivnice, sklady, šachty aj kanalizácie.

Rus domový - Blattella germanica


Deratizácia, Dezinsekcia, Dezinfekcia, DDD Veľkosť 10 - 15mm. Farba špinavo žltá až svetlohnedá. Dobre lezú po kolmých hladkých plochách. Dáva prednosť teplým miestam s dostatočnou vlhkosťou a slabým prúdením vzduchu. Za potravou však vojde aj do chladiacich zariadení.

Ploštica posteľná - Cimex lectularius

Deratizácia, Dezinsekcia, Dezinfekcia, DDD Veľkosť tela 4 - 8 mm, ploché oválne telo hrdzavo hnedej farby.
Ploštica je nočný hmyz, cez deň sa ukrýva na suchých miestach blízko postelí. Ploštice žijú mimo tela človeka, zvieraťa. Na svojho hostiteľa prichádzajú nacicať sa krvi. Potravu dokážu vyhľadávať aktívne i na väčšie vzdialenosti.

Mravec faraónsky - Monomorium pharaonis

Deratizácia, Dezinsekcia, Dezinfekcia, DDD Faraónsky mravec je všežravec, prednosť dáva potrave s obsahom bielkovín (mäso, mäsové výrobky), požiera aj sladkosti. Vždy dáva prednosť čerstvej a vlhkej potrave. K životu nutne potrebuje vodu.
Škodí nie len požieraním potravín, ale aj znečisťovaním. Kolónie mravcov sú rôzne veľké a v napadnutých miestach ich býva väčší počet.

Moľa šatová - Tineola bisselliella

Deratizácia, Dezinsekcia, Dezinfekcia, DDD Má dva páry blanitých krídel, krytých šupinkami. Dlhé tykadlá, ústne ústroje cicavé.
Dospelé motýľe neprijímajú pevnú potravu, škodia ich larvy - húsenice.

Komár dotieravý - Culex molestus

Deratizácia, Dezinsekcia, Dezinfekcia, DDD Veľkosť 3,5 - 5 mm, svetlohnedo sfarbený. Liahniská tohto komára sa nachádzajú v ľudských obydliach.
Samička kladie vajíčka na vodnú hladinu, z nich sa liahnu pohyblivé larvy.
Komáre sa v domoch liahnu po celý rok. Samičky lietajú do bytov a v noci cicajú krv na ľuďoch.

Mucha domáca - Musca domestica

Deratizácia, Dezinsekcia, Dezinfekcia, DDD Je najbežnejšou a najhojnejšou muchov v domácnostiach, potravinárskych prevádzkach, chove hospodárskych zvierat, obchodoch, skladoch.
Veľkosť 7 - 8 mm, farba sivo čierna.
Mucha prezimuje buď v štádiu larvy alebo kukly, vzácnejšie ako dospelá mucha. Mucha domáca obťažuje človeka, zvieratá a prenáša pasívne na povrchu tela alebo výkalmi infekčné choroby.